3 Temmuz 2010

Coşkun Büktel'in "Şişli Terakki'de kuzular kurtlara teslim: 'Simplified' mı? 'Stupidfied' mı?" başlıklı yazısı vesilesiyle...
Büyük ozan Melih Cevdet Anday da bundan ta 33 yıl önce yazdığı "Shakespeare Düşmanları" başlıklı yazısıyla, Coşkun Büktel'in sonradan "asparagas tiyatro" diye tanımladığı hastalığa dikkat çekmişti. Shakespeare'i "yorumlama", "güncelleştirme" bahanesiyle yeniden yazma aklıevveliğine, vandallığına seyirci kalamayan Anday, her gerçek tiyatro insanından beklendiği gibi tiyatroseverleri uyarma sorumluluğunun gereğini yerine getirmeden duramamıştı... Tiyatro... Tiyatro... Dergisi'nin Mart-Nisan 2002 tarihli, 119-120 numaralı sayısında yayımlanan, “Coşkun Büktel ‘Tiyatro Oligarşisi’ne Karşı” başlıklı yazımda da, Melih Cevdet Anday'ın bu yazısına atıfta bulunmuştum. (FÇ)(2 Temmuz 2010 günü Facebook'ta yazıp listemdeki kişilerle paylaştığım not)


Coşkun, sitesinde yayımladığı "Simplified" mı "Stupidfied" mı? başlıklı yazısıyla çok önemli bir meseleye dikkat çekiyor bir kez daha. Yazısı Türkiye tiyatrosuna büyük bir hizmet niteliğinde her zamanki gibi.

Coşkun'un bu yazısına dair Ekşi Sözlük'te yaptığım şu kısa sunuşun linkini dün Facebook'ta paylaşmıştım: