16 Mart 2010

“Kayıp” Shakespeare oyunu Double Falsehood yayımlandıWilliam Shakespeare, Fletcher ile birlikte ortaklaşa iki başka oyun daha yazmış


İlk olarak yaklaşık 300 yıl önce keşfedilen bir tiyatro oyununun William Shakespeare’e ait olduğu kabul edildi

.

“Double Falsehood” (Çifte Yalan ya da Duble Yalan diye çevrilebilir-FÇ) başlıklı eser Shakespeare ile birlikte bir başka yazar, John Fletcher tarafından yazılmış. Tiyatro emprezaryosu Lewis Theobald bu oyunu 18. yüzyılda bir Shakespeare uyarlaması olarak sunmuş ama eser bir düzmece olarak değerlendirilip reddedilmişti.Ancak Britanyalı Shakespeare yayıncısı Arden için çalışan uzmanlar, şimdi oyunun büyük bölümünü Ozan’ın (yani Shakespeare’in) yazdığına inanıyorlar.

Araştırmacılar söz konusu oyunun bugüne dek ulaşılamayan, kendisi de Don Kişot’tan yola çıkılarak yazılmış Cardenio adlı kayıp bir eserden yola çıkılarak yazıldığını düşünüyorlar.

Profesör Brean Hammond, BBC World Servis’e “Oyunun Birinci Perdesi, İkinci Perdesi ve muhtemelen Üçüncü Perdesinin ilk iki sahnesinde Shakespeare’in üslubunun ayırt edilebildiğini düşünüyorum.” dedi.

Nottingham Üniversitesi profesörü Hammond, Double Falsehood'un da dahil olduğu en son The Arden Shakespeare koleksiyonunun editörü.Hammond, Radio 4’teki Today adlı programda, “O dönemde yazılan oyunların en azından yarısı ortaklaşa yazılmıştır.” dedi.

Shakespeare’in yazarlığının son dönemlerinde Fletcher’la birlikte başka iki oyun daha yazdığı halihazırda kabul ediliyor, bu oyunlar VIII. Henry ve The Two Noble Kinsmen’dir (İki Soylu Akraba).Profesör Hammond, Double Falsehood’un Don Kişot çevirisinin çıktığı 1612’den hemen kısa bir süre sonra yazıldığına inanıyor.Oyun 1613 yılında en azından iki kere sahnelenmiş.____________________
(Kaynak: BBC News internet sitesi,
'Lost' Shakespeare play Double Falsehood published, 15 Mart 2010)


Tiyatro Fanzini /Haber
Çeviren Feridun Çetinkaya
16 Mart 2010