9 Şubat 2010

“Yala Ama Yutma” ekibi güvenlik gerekçesiyle oyunu sahnelemekten vazgeçtiklerini açıkladı


Yala Ama Yutma ekibi oyunlarını şu spotla sunuyordu:
"Yala Ama Yutma! (Küçük Fantezi) çağdaş tiyatronun Türkiye’deki en önemli yazarlarından, oyunlarıyla birçok ödül kazanmış Özen Yula’nın yeni bir oyunu.  İtiraz Oyunları aslında  'kabullenmenin, susmanın erdem sayıldığı topraklarda tam da buraya ait demir leblebi, ağır lokma, çetin ceviz ve susmayı kabullenmeyen oyunlar'.
(Kaynak:
www.yalaamayutma.com)


Daha önce, Özen Yula'nın yazdığı "Yala Ama Yutma" adlı oyunu 15 Şubat Pazartesi günü Kumbaracı50 sahnesinde oynayacaklarını duyuran tiyatro ekibi, Vakit gazetesinin kendilerini hedef gösteren provokatif haberinin ardından aldıkları tehditleri gerekçe göstererek bu oyunu sahnelemekten vazgeçtiklerini duyurdu. "Yala Ama Yutma"yı sahnelemeye hazırlanan ekibin konuyla ilgili gönderdiği açıklama şöyle:

Oynamıyoruz çünkü oynatmıyorlar!

“Vakit” gazetesi 2 Şubat 2010’dan bu yana oyunumuz “Yala Ama Yutma!” hakkında yanlış bilgiler içeren, oyunun yazarını, oyun ekibini ve oyunun oynanacağı Kumbaracı 50’yi hedef gösteren yayınlar yapmıştır. Kumbaracı50 bağımsız işlerin oynandığı özel bir tiyatro mekânıdır. “Yala Ama Yutma!” ekibiyle ilişkisi sahnesini açmaktan öteye gitmemektedir. Mekân, gazetenin hedef gösterdiği ilk günden beri bize olan desteğini geri çekmemiş ancak yanlış bilgilendirme sonucunda tıpkı bizim gibi tehdit telefonları ve e-mailleri almıştır. 8 Şubat 2010 tarihinde Kumbaracı 50 eksik evraklar sebep gösterilerek Beyoğlu Belediyesi Zabıta Ekibi tarafından mühürlenmiştir. Hal böyleyken “Yala Ama Yutma!” ekibi olarak Kumbaracı 50’deki oyunlarımız zaten iptal olmuştur. Mekân açılsa dahi orada oynamayı, mekânın varoluşunu sürdürebilmesi adına istemiyoruz. Bütün bu gelişmeler, “Yala Ama Yutma!” oyununun bu şartlarda, bu dönemde ve Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’da oynanamayacak olduğunun, oynanmasının istenmediğinin göstergesidir. Biz de bu durum doğrultusunda kendimizin, yakınlarımızın, seyircilerimizin güvenliği açısından oyunumuzu zorunlu ve zamanı ve mekânı belirsiz olarak ertelediğimizi açıklıyoruz.

Takdiri kamuoyuna bırakıyoruz.

“Yala Ama Yutma!” Ekibi adına
Aslı Atasoy

www.yalaamayutma.com
(Tiyatro Fanzini / Haber)
9 Şubat 2010 

Vakit gazetesinin hedef gösterdiği “Yala Ama Yutma”nın oynanacağı Kumbaracı50 sahnesi belediye zabıtaları tarafından mühürlendi

Kumbaracı50 adlı sahnenin yöneticileri tarafından konuya ilişkin olarak internet sitesinde yapılan açıklama şöyle:

"Sahnemiz 8 Şubat Pazartesi günü Beyoğlu Belediyesi'nin tespit ettiği eksiklikler nedeniyle geçici bir süre etkinliklerine ara vermiştir.

Eksiklikler tamamlandığında tekrar görüşmek üzere."

(Kaynak: Kumbaracı50 internet sitesi, 8 Şubat 2010, www.kumbaraci50.com)

Konuyla ilgili daha önce yapılan açıklamalar, yorumlar ve haberler için:

Vakit gazetesinin provokatif bir haberle hedef gösterdiği "Yala Ama Yutma" ekibi sağduyu çağrısı yaptı