3 Ocak 2010

Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin bir an önce açılması için sürdürdüğümüz fikri takip sonuç verdi: Açılışın gecikmesi ve yeni açılış tarihine ilişkin talep ettiğimiz resmi açıklama nihayet yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın 2 Ocak 2010 günü yaptığı açıklamalara ilişkin "ntvmsnbc" haber sitesinde yer alan habere göre:

"Muhsin Ertuğrul sahnesi açılıyor"


"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Muhsin Ertuğrul Sahnesi yapımına İstanbul Kongre Merkezi binası ile başlandığını anımsatarak, tiyatro binasının tamamlanmasının teknik donanım nedeniyle geciktiğini dile getirdi.

"'Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu, Türkiye'de teknolojik olarak bütün birimleriyle tamamlanmış bir tiyatro sahnesi olarak hizmet verecek' diyen Topbaş, 18 Ocakta oyunların sahnelenmeye başlayacağını, ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılmasını umdukları bir törenle de açılışını gerçekleştirmeyi planladıklarını anlattı.

"Muhsin Ertuğrul Sahnesi yıkılıp yeniden yapılırken birtakım tartışma ve tepkilerin yaşandığını da anımsatan Topbaş, 'Çok ciddi baskılar yaptılar. Biz doğru bildiğimize inandığımız için buna karar verdik ve gerçekten bu kararlılığımızı gösterdik' dedi.
 
"Ortaya çıkan eserin de doğru yaptıklarının bir göstergesi olduğunu vurgulayan Topbaş, o dönemde sanatçıların samimi duygularını istismar eden siyasilerin var olduğunu dile getirdi.

"Tiyatro sezonunun açılışında tiyatrocularla bir yemekte bir araya geldiğini ve orada da serzenişlerin olduğunu anımsatan Topbaş, 'Biz bu kadar samimi düşünüyoruz, bu kadar adım atıyoruz, bu kadar iş yapıyoruz, niyetlerimiz bu, bizi niye anlayamıyorlar diye düşündüm. Niye anlamak istemiyorlar? Hep sanat birilerine ait midir? Birileri mi çok daha iyi bildiğini zanneder? Başkaları bunu göremez mi? Nasıl ötekileşiyoruz diye buna hayıflandım' diye konuştu.
        
"Tepebaşı'ndaki TRT binası olarak da geçen alanda kültür merkezi yapma konusu üzerinde olduklarını  anımsatan Topbaş, orada geçmişte var olan dram tiyatrosunu da kurmak istediklerini söyledi.
        
"Sanata karşı olan veya sanattan anlamayan bir insanın bunları yapmayacağını dile getiren Topbaş, şöyle devam etti:
        
"Kırgın değilim. Yanlış yaptıklarını görebilmelerini düşünüyorum. Mutluyum, çünkü bir sonuç ortaya çıkarttık, bir netice aldık. Haklılığımız ortaya çıktı. Doğruluğumuz, samimiyetimiz ortaya çıktı. Biz dedik ki bunu 1 yıl içinde tamamlayacağız ve bunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum.''

(Kaynak:ntvmsnbc internet sitesi, 2 Ocak 2010 "Muhsin Ertuğrul Sahnesi Açılıyor"; Konuyla ilgili Anadolu Ajansı haberi, 2 Ocak 2010, Muhsin Ertuğrul Perdelerini Açıyor)Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yılan hikâyesine dönen açılışıyla ilgili Tiyatro Fanzini'nde yayımlanan Feridun Çetinkaya imzalı yazılar (Tarih sırasıyla)