6 Mart 2010

Tiyatrocu Haldun Açıksözlü'nün Laz Marks'ta Başbakan'a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması 12 Mart'ta
Canşenliği Oyuncuları internet sitesinde yayımlanan
konuyla ilgili basın açıklaması şöyle:

Laz Marks Emice maçlarına adliye koridorlarında devam ediyor!

121. Maçını tamamlayan Laz Marks Emice sahaları renklendirmeye devam ediyor. 30 bin insana ulaşan gösteri artık sadece tribünlerde değil, adliye koridorlarında da devam edecek. Rizeli yazarın yazdığı, Rizeli oyuncunun oynadığı Laz Marks Emice’ye, Rize’deki oyundan dolayı Rizeli Başbakan’dan hakaret davası açıldı.

İlk duruşmanın yapılacağı gün ise çok manidar; 12 Mart 2010
Dava Beyoğlu Adliyesinde saat 9.30 da başlayacak.

Darbelere karşı olduğunu söyleyenler, düşünceye ve sanata darbe yapmak istiyorlar.

Yılmaz Okumuş’un yazdığı, Haldun Açıksözlü’nün canlandırdığı, Tuncay Akgün’ün desenini çizdiği Laz Marks oyununa Rize’deki gösteri sırasında, ‘Başbakan Tayyip Erdoğan’a hakaret edildiği’ gerekçesiyle savcılık tarafından dava açıldı.

Dava üzerine görüşlerini aldığımız Haldun Açıksözlü, “Başbakanımıza hakaret etmişim. Bunu nereden çıkardılar bilmiyorum ama, bildiğim bir şey varsa o da; kimseye parola yazmadığımdır. Sadece politik stand-up yaptığımı, bu nedenle hiciv ve yergiden yararlandığımı düşünüyorum. Kişisel olarak hakaret etmedim.” dedi.

(Kaynak: Canşenliği Oyuncuları Basın Bildirisi,
Canşenliği Oyuncuları internet sitesi, 1 Mart 2010)
***

"Laz Marks" oyununun yazarı Yılmaz Okumuş'un blog'unda 7 Aralık 2009 günü yayımlanan Laz Marks Emice'ye Soruşturma başlıklı yazıda konunun ayrıntılarıyla ilgili verilen bilgiler de şöyle:

Yılmaz Okumuş’un yazdığı, Haldun Açıksözlü’nün canlandırdığı, Tuncay Akgün’ün desenini çizdiği Laz Marks’a soruşturma açıldı.

2 Haziran’da Rize’de valiliğe ait kültür merkezinde oynanan oyunda, Başbakan Tayyip Erdoğan’a hakaret edildiği gerekçesiyle savcılık tarafından inceleme başlatıldı.

Laz Marks Emice’yi sahnede canlandıran Haldun Açıksözlü, oyunda soruşturmaya konu olan bir Tayyip fıkrası anlatıyor.

Fıkradaki Tayyip Rizeli’dir, Kasımpaşa’da büyümüştür ve annesinin adı da Vesile’dir. Fıkra şöyle; Bir gün Vesile Ana Kasımpaşa’da bakkala alışverişe gider, bakkal mahallenin çok eski bir esnafıdır. Yaşlı bakkal Vesile Ana’yı görünce başlar yakınmaya; “Nasıl bir evlat ettin, böyle başbakan olur mu? Enflasyon bir yandan, işsizlik bir yandan öldük da… Böyle idare mi olur, böyle yönetim mi olur?” Vesile Ana bakkalın sözünü keser ve der ki; “Bakkal efendi hatırlar mısın tam elli yıl önce sana gelmiştim ve senden borç para istemiştim.” Bakkal hatırladığını ve parası olmadığı için ona istediği borcu veremediğini söyler. Vesile Ana da der ki; “O borç para ne içindi bilmek ister misin, o para kürtajın parasıydı, der.”

Soruşturma üzerine görüşlerini aldığımız Haldun Açıksözlü, “Başbakanımıza hakaret etmişim. Oysa ben politik stand-up yaptığımı, bu nedenle hiciv ve yergiden yararlandığımı ancak kişisel olarak kimseye hakaret etmediğimi belirttim ve uzlaşma istemediğimi de özellikle ekledim” dedi.


(Kaynak: Laz Marks Emice'ye Soruşturma, Yılmaz Okumuş'un kişisel internet sitesi, http://yilmazokumus.blogspot.com, 7 Aralık 2009)

Tiyatro Fanzini / Haber / 6 Mart 2010