23 Şubat 2010

Devlet Tiyatroları duyuru ve tanıtım panolarının reklam şirketlerine pazarlanmasına onay veren DT Genel Müdürü Lemi Bilgin'e Sanat Kurumu'ndan "Hizmet Ödülü"Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin ile yönetimindeki Devlet Tiyatroları yetkililerinin imzaladığı ve içeriğine dair bugüne dek hakkında kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınılan bir sözleşme uyarınca 2016 yılına kadar, yapılış amacına aykırı bir şekilde kullanılmaya, ticari reklamlar için pazarlanmaya mahkûm edilen bir Devlet Tiyatrosu duyuru ve tanıtım panosu


Murathan Mungan, "Türkiye'de her şey olabilirsin ama rezil olamazsın" demiş.

Bugün, bu çarpıcı vecizenin bile kifayetsiz kaldığı bir skandalla karşı karşıyayız.


Sultanahmet'ten Üsküdar'a, oradan Sarıyer'e, İstanbul'un dört bir yanındaki Devlet Tiyatroları logolu duyuru ve tanıtım panoları, Devlet Tiyatroları yetkililerinin yaptığı bir anlaşma, sözleşme yüzünden amacına tümüyle aykırı bir şekilde kullanılıyor. Devlet Tiyatroları logolu duyuru ve tanıtım panoları, tiyatro sezonunun başı, sonu, tam ortası denmeden, birtakım özel ticari şirketlere ait ürünlerin reklamları sergilenmek üzere reklam şirketlerine pazarlanıyor.

Belge niteliğindeki
fotoğraf ve video kayıtlarıyla bu suistimale dikkat çeken tiyatrocu Hilmi Bulunmaz, Tiyatro Oyun dergisi internet sitesinde yayımladığı ve sürekli güncellediği İstanbul Devlet Tiyatrosu reklam panosu ve Devlet Tiyatroları'nı yakından izliyoruz başlıkı haberleriyle 6 aydan beri konuyla ilgili fikri takibini sürdürüyor.

Bu konu 6 aydır gündemde olmasına rağmen,
tiyatro kamuoyu, tiyatro meslek örgütleri ve yayınları, tiyatronun menfatlerine aykırı bu suistimale karşı sessiz kalmayı sürdürüyorlar. Bu rezalete göz yumarak, bu rezaletin hesabını sormayarak bu rezalete suçortaklığı ediyorlar.

Konunun birinci dereceden muhatabı ve sorumlusu Devlet Tiyatroları Genel Müdürü
Lemi Bilgin, Devlet Tiyatroları logolu duyuru ve tanıtım panolarının amacı dışında kullanıldığına dikkat çeken haberler hakkında aylardır olumlu ya da olumsuz, leyhte ya da aleyhte hiçbir yorum, hiçbir açıklama yapmıyor. Söz konusu haberleri görmezlikten gelmeyi tercih ediyor. Sorumluluk makamında bulunduğu halde, konuyla ilgili olarak kamuoyunu herhangi bir şekilde bilgilendirme gereği ve sorumluluğu duymuyor.

Bütün bunlar yaşanırken, Devlet Tiyatroları logolu duyuru ve tanıtım panolarının amacı dışında kullanılmasına ve pazarlanmasına onay vererek göz yuman ve kamuoyuna bu konuda açıklama yapmaktan dahi kaçınan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü
Lemi Bilgin bırakın rezil olmayı, Sanat Kurumu tarafından Hizmet Ödülü'yle onurlandırılıyor.

25 Kasım 2009 günü yayımladığım
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin istifa etmelidir başlıklı yazımda, Lemi Bilgin'in istifa etmesi gerektiğini ifade etmiştim. Bu tespitimin ne kadar doğru, ne kadar yerinde olduğu bugün bir kez daha açıkça görülüyor.

Lemi Bilgin, Devlet Tiyatroları'nı 7 yıldan uzun bir süredir hemen hemen hiçbir ciddi muhalefetle karşılaşmadan yönetmektedir.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevini yürütürken icraatlarında hakikati, liyakati, tiyatro sanatının ilkelerini, menfaatlerini ve gereklerini gözetmeyen bir yaklaşım içinde olan Lemi Bilgin, Devlet Tiyatroları'nı bir çeşit gecekonduya çevirmiştir.

Devlet Tiyatroları'nı "Ensesine vur, Taksim Sahnesi'ni al; ensesine vur, AKM'sini ve Büyük Salon'unu al; ensesine vur, Oda Tiyatrosu'nu al" itibarsızlığıyla malul hale getiren
Lemi Bilgin, şimdi buna bir de "Ensesine vur, Devlet Tiyatroları logolu duyuru ve tanıtım panolarını al" rezaletini eklemiştir.

Lemi Bilgin, devletin sahnelenen tiyatro oyunları vatandaşa duyurulsun, tanıtılsın diye, Sultanahmet gibi, Üsküdar İskelesi gibi istanbul'un en kalabalık ve reklam açısından en değerli meydanlarında özel olarak tiyatro için tahsis ettiği Devlet Tiyatroları logolu duyuru ve tanıtım panolarını Devlet Tiyatroları'nda sahnelenen oyunların duyurulması ve tanıtılması için en verimli ve en etkin şekilde kullanmak varken, bu panoların birtakım özel ticari şirketlere ait ürünlerin reklamları sergilenmek üzere reklam şirketlerine pazarlanmasına onay vererek, acaba tiyatro sanatına nasıl bir katkıda ve hizmette bulunmuştur?

Bakalım
Lemi Bilgin, Sanat Kurumu Hizmet Ödülü'nü alırken neye ve kime hizmet ettiği meçhul bu "hizmet"inden de bahsedip, bununla da övünebilecek mi?


Tiyatro Fanzini
Feridun Çetinkaya
23 Şubat 2010Konuyla ilgili Tiyatro Fanzini'nde yayımlanan diğer yazılar:

22 Ocak 2010
Devlet Tiyatroları logolu duyuru ve tanıtım panoları amacı dışında kullanılıyor

20 Şubat 2010
Devlet Tiyatroları panolarındaki ticari reklamlar (Ekşi Sözlük'ten)