1 Ocak 2010

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da "Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ni 'Bu yıl bitmeden, 2010 yılına geçmeden' hizmete açacağız" sözünü tutamadı

Hatırlanacağı üzere, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 24 Kasım 2009 günü, bundan bir buçuk ay önce, Küçükçekmece “Cennet Kültür Sanat Merkezi”nde yaptığı konuşmada, yaklaşık 2 yıldır inşaatı süren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İBBŞT) Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'ni “Bu yıl bitmeden, 2010 yılına geçmeden” hizmete açacakları vaadinde bulunmuştu. Bakan Günay'ın bu vaadini Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ni “Bu yıl bitmeden, 2010 yılına geçmeden” hizmete açacağız diyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay sözünü tutacak mı? başlıklı yazımda belgeleriyle ayrıntılı bir şekilde değerlendirmiştim.

Bugün 1 Ocak 2010. Yani "Bu yıl bitmeden"le kastedilen 2009 yılı bitti. 2010 yılına geçtik.

Ama ne yazık ki İBBŞT Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi hâlâ açılamadı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'ni "2009 bitmeden, 2010'a geçmeden" açma vaadinin, sözünün gereğini yerine getiremedi. Bakan Günay, bu sözünün, bu vaadinin gereğini yerine getiremediği gibi, bu konuda kamuoyuna ve özellikle de bundan bir buçuk ay önce Küçükçekmece “Cennet Kültür Sanat Merkezi”nde yaptığı konuşmada Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin “Bu yıl bitmeden, 2010 yılına geçmeden” yapılacak açılışına davet ettiği tiyatroseverlere, hiçbir açıklama yapma gereği duymadı.

Bir tiyatrosever olarak bundan büyük bir üzüntü duydum. Çünkü böylece Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin açılış tarihi konusunda bir kere daha başa, belirsizliğe döndük.

Bu notu yazdığım ve yayımladığım 1 Ocak 2010 tarihi ve 14:19 saati itibariyle Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin "yeni açılış tarihi" konusunda yapılmış bir tek resmi açıklama da yok ortada.

Siyasi iktidarlar ve onların tiyatro alanındaki yandaşları ve uzantıları şunu iyi bilmelidir; Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi sahipsiz değildir.

Tiyatroseverler olarak bizler, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin daha fazla zaman yitirilmeden, "bir an önce" açılması için, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin tiyatromuzun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın kullanımına bir an önce yeniden tahsis edilmesi için, bu konudaki fikri takibimizi, konuyla ilgili yakın takibimizi aynı kararlılıkla sürdüreceğiz.

Feridun Çetinkaya
1 Ocak 2010
Kurtuluş