24 Ocak 2010

Feridun Çetinkaya Ekşi Sözlük’te “mütebaki” nick’iyle yazdı: “Muhsin Ertuğrul Sahnesi” ve Taraf gazetesi yazarı Alper Görmüş’ün “Yerine cami yapılacak diye yıkıma karşı çıkmışlardı” çarpıtmasına, dezenformasyonuna yanıt

Feridun Çetinkaya, "mütebaki" nick'iyle (takma adıyla) Ekşi Sözlük'te de yazıyor


(Ekşi Sözlük'te format gereği büyük harf kullanılmıyor. Ekşi Sözlük'ten yaptığımız aşağıdaki alıntıların özgün biçimine sadık kalınmıştır.)

muhsin ertuğrul sahnesi

tiyatronun kara kaşı kara gözü hatırına değil, kongre vadisi projesi adı verilen rant ve çevre katliamı (betonlaşma) projesine peşkeş çekilmek üzere yıkılıp yok edilmiştir.

unutulmasın ki, içinde müstakil harbiye muhsin ertuğrul sahnesi'nin de bulunduğu alan anıtlar kurulu'nca sit alanı olarak belirlenmiş olmasına rağmen, sit alanı ilan edilmiş bu bölgedeki yıkım ve inşaat çalışmalarına, hazine müsteşarlığı'nın kongre vadisi projesi'nin 2009 yılı ekim ayında istanbul'da yapılacak 6-7 ekim 2009 imf-dünya bankası istanbul kongresi'ne, imf guvernörler toplantısına yetiştirilmesini istemesi üzerine başlanmıştı.

yerine "modern, geniş, döner sahneli, orkestra çukurlu" bir yenisinin inşa edildiği iddiası doğru bile olsa(ydı), bu hiçbir şekilde, müstakil harbiye muhsin ertuğrul sahnesi'nin yıkılıp yok edildiği gerçeğini de, çevresindeki yeşil alanların katledilip bir beton dağıyla doldurulduğu gerçeğini de değiştirmez(di), değiştirmeyecektir.

yerine "modern, geniş, döner sahneli, orkestra çukurlu" bir yenisinin inşa edildiği iddiası doğru bile olsa(ydı), bu hiçbir şekilde, müstakil harbiye muhsin ertuğrul sahnesi'nin yıkılıp yok edilme kararının doğru ve haklı bir karar olduğu anlamına gelmez(di).

(aynı "yıkıcı" kafa, bu zihniyetle yarın bir gün bu sefer de, yerine "modern, geniş, döner sahneli, orkestra çukurlu" bir yenisinin inşa edeceğiz ali cengiz oyunuyla ankara'daki büyük tiyatro ya da kadıköy'deki haldun taner sahnesi'ni rant projelerine peşkeş çekmek üzere harekete geçerse hiç şaşmam.)

yerine "modern, geniş, döner sahneli, orkestra çukurlu" bir yenisinin inşa edildiği iddiası doğru bile olsa(ydı), bu hiçbir şekilde, müstakil harbiye muhsin ertuğrul sahnesi'nin kongre vadisi projesi denen rant ve çevre katliamı (betonlaşma) projesinin uygulanması için bir ali cengiz oyunuyla yıkılıp yok edildiği gerçeğini değiştirmez(di).

"mantıklı ve beyni işleyen hiçbir insan", vicdan sahibi, hakikatsever hiçbir insan, kadir topbaş'ın müstakil harbiye muhsin ertuğrul sahnesi'ni sırf dizginleyemediği tiyatro ve sanat aşkı, sevdası uğruna yıkıp yok ettiğini söylemez.

tıkır tıkır işleyen, daha birkaç yıl önce elden geçmiş, yenilenmiş bir tiyatro olan müstakil harbiye muhsin ertuğrul sahnesi, çevresindeki yüzlerce metrekarelik yeşil alanlar ve ağaçlarla birlikte yıkılıp yok edildikten sonra, kongre vadisi denen bir beton dağının içine gömülerek sözde modernleştirilirken, inşaatına harcandığı açıklanan halkın parası, işgüzarca harcanan 17 milyon tl kimlerin cebine girmiştir acaba? 17 milyon tl'ye kaç tane daha yeni tiyatro yapılırdı acaba, vay anasını sayın tiyatroseverler?

kongre vadisi projesi adı verilen rant ve çevre katliamı (betonlaşma) projesine 330 milyon tl (eski parayla 330 trilyon lira demek bu) para gömüldüğü biliniyor.

eğer müstakil harbiye muhsin ertuğrul sahnesi yıkılıp yok edilmeseydi bu 300 milyonluk tl'cik tutarındaki küçük ticaret, küçük inşaat işi hayata geçemeyecekti.

şimdi kalkmışlar, çocuk kandırır gibi "cami yapılacağını iddia ederek yıkıma karşı çıkılmıştı. bakın tiyatro yaptık. yıkıma karşı çıkanlar hangi yüzle burada oyun seyredecekler" gibi bir sulandırmayla, manipüiasyonla zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyorlar.

müstakil harbiye muhsin ertuğrul sahnesi yıkılıp yok edilmesin kim ya da kimler "yerine cami yapılacak" diye karşı çıkmış? bu isimleri kanıtlarıyla, belgeleriyle teşhir edin madem öyle...

yıkıma neden karşı çıkılmıştı hatırlatalım?

iktidar ve yandaşlarının konuyu sulandırmak için uydurdukları ve yandaş medya aracılığıyla ikide bir, hiçbir kaynak göstermeden, kimin böyle söylediğini ismiyle cismiyle belirtmeden, "yerine cami yapılacak gerekçesiyle yıkıma karşı çıkılmıştı" sulandırmasıyla örtbas etmeye çalıştıkları, yıkıma karşı çıkışın gerçek gerekçesi neydi, hatırlayalım?

yıkıma karşı çıkışın gerçek gerekçesi, "yıkılanın yerine cami yapılacak..." falan değildi.

"burada çevre katliamı öngören bir rant projesi hayata geçirilmek isteniyor; müstakil harbiye muhsin ertuğrul sahnesi de çevresindeki doğa da bu rant projesine kurban edilecek. müstakil harbiye muhsin ertuğrul sahnesi, müstakil statüsü yok edilip peşkeş çekilerek kongre merkezinin iç güveysi haline getirilecek" diye karşı çıkılmıştı bu yıkıma. harbiye muhsin ertuğrul sahnesi'nin yıkılmasına karşı çıkanların esas ve gerçek gerekçesi işte buydu.

bunun en somut ve kayda geçmiş tescilli kanıtı ve belgesi de, aralarında mimarlar odası, istanbul şehir tiyatrosu sanatçıları derneği (iştisan), uluslararası tiyatro eleştirmenleri birliği türkiye merkezi başkanı üstün akmen, şehir tiyatroları sanatçısı oyuncu tilbe saran, oyuncu orhan aydın, oyun yazarı cuma boynukara ve ressam bedri baykam gibi isimlerin de bulunduğu kurum, sanatçı ve aydınların; bölgede "var olan tüm doğal ve kültürel yapı yok edilerek yüksek yoğunlukla yapılaşmaya açılmış olduğu görülmektedir” savını gerekçe göstererek projenin iptali için başvurusunu yaptıkları yürütmeyi durdurma istemli davanın dilekçesidir (istanbul 5. idare mahkemesi 07/973).

harbiye muhsin ertuğrul sahnesi sırf kongre vadisi projesi adı verilen rant ve çevre katliamı (betonlaşma) projesini uygulayabilmek için kurban edilmedi mi? edildi.

büyük bir çevre katliamı yaşanacak ve müstakil harbiye muhsin ertuğrul tiyatrosu'nun yerine bir beton dağı dikilecek diye karşı çıkılmıştı bu yıkıma. bu gerçek haklı çıkış gerekçesinin ne kadar yerinde, ne kadar doğru olduğu bügün somut bir şekilde ortaya çıkmadı mı? çıktı.

müstakil harbiye muhsin ertuğrul sahnesinin bulunduğu yeşil alanlarla ve ağaçlarla çevrili bölgeye bugün (üstelik) işgüzarca 330 milyon tl'lik para gömülerek bir beton dağı dikilmedi mi? dikildi.

bu rant ve betonlaşma projesini o güzelim çevreye dikenler, halkın 330 milyon tl'sini işgüzarca döküp saçanlar, bıraksınlar yıkıma karşı çıkanların hangi yüzle o tiyatroda oyun seyredeceğini düşünmeyi de, önce bu çevre katliamının, halkın parasının böyle vandalca bir rant projesiyle işgüzarca çarçur edilmesinin hesabını versinler.

yeni yapılan harbiye muhsin ertuğrul sahnesi'nin gerçekten de daha büyük, daha kullanışlı, daha modern olup olmadığını yakında hep birlikte kendi gözlerimizle göreceğiz.

sabırsızlananlar, şimdilik tiyatrocu nedim saban'ın "özür dilerim başkanım" başlıklı yazısında sorduğu şu sorulara nasıl cevap verebileceklerini düşünerek oyalanadursunlar hele:

<<< alıntı ---

1) kongre vadisinde tiyatromuzun çınarı muhsin hocanın heykeline yer olacak mı? (eskisi gibi)

2) danışmanınız iskender pala size söyledi mi bilmiyorum ama tiyatro sadece salondan ibaret değildir. idari kadro için sadece 11 adet oda yapılmış. kim nereye sığacak?

3) eski tiyatronun sahne derinliği 22 metreyken şimdiki tiyatronunki sadece 17 metre, sofita 14 metreyken 7.5 metre. eski tiyatroda seyirciler için geniş bir fuaye alanı vardı, şimdi neredeyse yok. 600 seyirci nereye sığacak, oyundan önce nerde bekleyecek? bu mu muazzam yeni tiyatro? gizli gizli yenisini yapmadan, teknik destek alsaydınız keşke.

4) eski tiyatroda oda tiyatrosu vardı. bunda yok. geçen yıl halkın parasıyla sözümona açılıp üç günde kapanan harbiye yapı endüstri merkezi’ne ödenen milyarlarca kiranın hesabını sorsak, bizi teşhir eder misiniz?

5) kongre vadisi artık 120.000 metrekarelik bir alan. tabi ki buranın velayeti tiyatroya ait değil. ocak ayında ihale var. kim kazanacak? tahmin edeyim mi? alfabenin yirmialtı harfini at, adı ilk üç harf içinde a, c ya da b ile başlayan biri mi?

--- alıntı --- >>>

(kaynak: nedim saban, "özür dilerim başkanım")
(mutebaki, 09.01.2010 13:17 ~ 26.01.2010 17:39)(Kaynak: Ekşi Sözlük, http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=17758020)***


muhsin ertuğrul sahnesi'nin yıkılması


tiyatro bahane rant ve çevre katliamı şahane diyenlerin, sureti haktan görünerek, daha doğrusu sureti tiyatrodan görünerek, meşruiyet ve haklılık kazandırmak için akılalmaz bir çaba harcadıkları, ucunda ilk elden 330 milyon tl gibi mini minnacık bir rant olan işgüzarlıktır.

tiyatronun kara kara kaşı kara gözü hatırına değil,
kongre vadisi projesi adı verilen 330 milyon tl bütçeli rant ve çevre katliamı (betonlaşma) projesi metazori öyle öngördüğü, öyle emrettiği için gerçekleştirilmiştir.

bu yıkımı savunmak ve haklı göstermek için her yolu, her türlü dezenformasyonu, manipülasyonu ve ajitasyonu mübah sayan yıkıcılar ve iktidarın her icraatında keramet arayan iktidar yandaşları neredeyse, hızlarını alamasalar, 330 milyon tl'ye mal olan kongre vadisi projesi'nin bile sırf tiyatro aşkına, sırf yeni ve modern bir muhsin ertuğrul sahnesi inşa etmek için planlandığını iddia edecekler...

ayrıca, (bkz: #17758020)

(mutebaki, 19.01.2010 11:41 ~ 12:19)

(Kaynak: Ekşi Sözlük, http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=17881871)


***

alper görmüş

müstakil muhsin ertuğrul sahnesi'nin, çevresindeki doğal doku, yeşil alanlar ve ağaçlarla birlikte (tiyatronun kara kaşı, kara gözü hatırına ya da ak partili kadir topbaş'ın tiyatro ve sanat aşkı uğruna değil), kongre vadisi projesi adı verilen rant ve çevre katliamı (betonlaşma) projesinin uygulanabilmesi için yıkılıp yok edildiği gerçeğini manipüle etmek üzere, "eleştirel olmak, muhalif olmak, düşman olmak..." başlığıyla, zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışan bir kadir topbaş güzellemesi yazmış şimdi de (taraf gazetesi 5 ocak 2010).

müstakil harbiye muhsin ertuğrul sahnesi'nin yıkılıp yok edilmesiyle ilgili gerçekleri çarpıtarak kongre vadisi projesi adı verilen rant ve çevre katliamı (betonlaşma) projesini aklamaya çalışıyor.

hızını alamıyor, tamamen demokratik haklarını kullanarak müstakil harbiye muhsin ertuğrul sahnesi'nin yıkılıp yok edilmesini haklı olarak protesto edenleri, kongre vadisi projesi adı verilen rant ve çevre katliamı (betonlaşma) projesine karşı çıkanları, muhalefet edenleri, ak parti'ye "düşman olmak"la itham ediyor.

müstakil muhsin ertuğrul sahnesi'nin yıkılıp yok edilmesiyle ilgili "gerçeği, tüm gerçeği, sadece gerçeği" söylemek, yazmak ise işine gelmiyor.

"sahneyi yıkıp yerine cami yapacaklar diye yıkılmasına itiraz edildi, karşı çıkıldı. halbuki bakın, kadir topbaş yerine yine tiyatro yaptırdı" mesajı vererek, yıkıma karşı çıkanların paranoyaları yersiz ve haksız çıktı demek, işine, kolayına geliyor.

yandaş medyanın son günlerde sözbirliği ederek yürüttüğü manipülatif kampanyaya, "ne oldu cicim? bakın kadir topbaş sahneyi yıkıp yerine cami yapmadı. şiştiniz mi? yerine yine tiyatro yaptı. kadir topbaş'a haksızlık yapıldı" kampanyasına katılıyor, destek çıkıyor alper görmüş de.

vah ki vah, "gerçeği, tüm gerçeği, sadece gerçeği" söylemeden, ortaya koymadan, böyle hileli ve kirli bir yazıyla gerçekleri alenen, işine geldiği gibi çarpıtarak kadir topbaş'ı güçlü çıkarmaya çalışan hakikatli(!), demokrat(!), vicdanlı(!) medya eleştirmeni alper görmüş'e vah ki vah...

müstakil muhsin ertuğrul sahnesi'nin yıkımına farklı gerekçelerle karşı çıkan farklı kişi ve çevrelerin tümünü, "muhsin ertuğrul tiyatrosu'nun yıkımına 'yerine cami yapılacak' gerekçesiyle karşı çıkıyorlardı" diye bir güzel yaftalıyor önce. (tabii bu aynı zamanda apaçık bir iftira)

"sahneyi yıkıp yerine cami yapacaklar diye yıkımına karşı çıkılmıştı" şeklinde üretilen yandaş medya dezenformasyonuna çanak tutuyor alper görmüş de. böylece öncelikle, bir şehir efsanesi uyduruyor, sırtını kolayca yere getirebileceği bir kağıttan kaplan yaratıyor.

sonra da kendi yarattığı bu kağıttan kaplanı tuş etmekle övünerek, el çabukluğu marifet... "ne oldu cicim? bakın kadir topbaş sahneyi yıkıp yerine cami yapmadı. şiştiniz mi? yerine yine tiyatro yaptı. kadir topbaş'a haksızlık yapıldı" propagandasına katılıyor.

müstakil muhsin ertuğrul sahnesi'nin yıkılıp yerine kongre vadisine içgüveyi yeni bir sahne yapılmasını, sanki ak parti iktidarı muhaliflerini mort eden bir zafermiş gibi, muhsin ertuğrul sahnesi'nin yıkımına muhalefet edenlerin de ak parti düşmanı olduklarını kanıtlayan bir gelişmeymiş gibi sunmaya kendisine görev biliyor.

tabii bu arada, müstakil muhsin ertuğrul sahnesi'nin tiyatronun kara kaşı kara gözü hatırına yıkılmadığı gerçeğini tümüyle görmezlikten geliyor.

müstakil harbiye muhsin ertuğrul sahnesi'nin yıkımına karşı çıkanların esas ve "gerçek gerekçe"sinden söz etmek işine gelmiyor tabii.

çünkü yıkıma karşı çıkışın "gerçek gerekçe"sine kimsenin verebilecek haklı bir yanıtı yok: muhsin etruğrul sahnesi'yle ilgili gerçekleri yazmanın ve söylemenin, "sahneyi yıkıp yerine cami yapacaklar diye yıkımına karşı çıkılmıştı" şeklinde bir kağıttan kaplan yaratıp sonra da güya sırtını yere getirmeye benzemeyeceğini çok iyi biliyor.

müstakil harbiye muhsin ertuğrul sahnesi'nin ve çevresindeki doğal dokunun, 330 milyon tl'cik bütçeli mini minnacık bir ticaret projesi olan, kongre vadisi projesi adı verilen rant ve çevre katliamı (betonlaşma) projesini uygulayabilmek uğruna kurban edildiği ve yerine dev bir mezar taşı görünümünde bir beton dağı dikildiği gerçeğini işte bu yüzden özellikle görmezlikten geliyor.

alper görmüş'ün muhsin ertuğrul sahnesi'nin yıkılma sürecinde yaşanan tartışmalarla ilgili çarpıtmalarını ve dezenformatif kadir topbaş güzellemesini okumak için: http://www.taraf.com.tr/makale/9362.htm

muhsin ertuğrul sahnesi'nin yıkılıp yok edilmesi hakkında alper görmüş'ün görmezlikten geldiği "gerçek karşı çıkış gerçekçesi"ni okumak için: (bkz: #17758020)

(mutebaki, 12.01.2010 16:09 ~ 20.01.2010 22:29)


(Kaynak: Ekşi Sözlük, http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=17799470)